TROUSSEAU - POSAG

Pomimo wszystkich różnic w rytuał w ciągu wieków i od kraju, w każdym społeczeństwie znaleźć swoje własne, ale często podobnych sposobów radzenia sobie z tym materiałem i finansowe aspekty partnerstwa małżeństwa.

Çeyiz Sandığı ve elişi
Płacenie pieniędzy był jednym z takich powszechnego zwyczaju. Podczas gdy w niektórych krajach było tradycyjne dla oblubienicy rodziny do płacenia pieniędzy na oczyszczenie, jak "posagiem" w Anglii lub "drohoma" Grecja, w innych, takich jak Turcja, oczyszczenie wypłacane pieniądze na pannę młodą w rodzinie. Małżeństwo umowy, zbyt, była powszechna w wielu instytucji kultury, takich jak "yinou" Japonia podpisała przed małżeństwo składające się z listą para udostępnionego domowego.

Kolejną instytucją znaleźć w wielu różnych krajach jest trousseau - znany w Anglii jako "dno szuflady" i Turcja jako "çeyiz sandığı" lub "trousseau klatki piersiowej".

Istnieje powiedzenie, które wykraczają Turecki, "Dziewczyna w podstawce, trousseau w klatce piersiowej", a nawet jeszcze dziś matki rozpoczyna się odłożenie haftowanej bielizny, koronki i innych ręcznie lub zakupionych wyrobów włókienniczych użytku domowego od momentu dziecko urodzone. W trousseau była cechą starożytnych Turecki Kultury w Azja Centralna, i następuje podobnie wśród Mongołów, na przykład.

W Turcja, pod wpływem islamu, termin "çeyiz" przyszedł oznacza nie tylko do użytku domowego trousseau zebrane w klatce piersiowej, ale w całości własnością brane pod małżeństwa przez pannę młodą.

W soan jako dziewczyna urodziła było zwyczaju, aby co najmniej jeden zakład topoli, a w przypadku zamożnych rodzin całości dziedzinie poplars, i wielu rodzin to zrobić jeszcze dzisiaj. Ponieważ poplars są szybko rosnące drzewa są one gotowe do sprzedaży drewna przez czas dziewczyna jest marriageable wieku, a więc pokrycie części kosztów utworzenia domu.

Yemek Takımı - Servis Takımı
Niektóre rodziny zakupiła trousseau klatki piersiowej na narodziny dziewczynki, inne przechowywane na bieliznę pościelową, dywany, odzież i inne przedmioty wykonane za trousseau w lnianą otoki. Aby upewnić się, że zawartość nie stają się żółte lub motheaten w odstępie roku, musiały one być regularnie sprawdzane i nagłośnione.

Jeśli młoda dziewczyna zniknęła nagle w miejscowości, jej matka najpierw sprawdzić, czy pęd do jej trousseau jeszcze na swoim miejscu. Jeśli tak było, oznaczało, że została ona przeprowadzona przez suitor off przeciwko niej będzie, ale jeśli brakuje został następnie miała eloped własnej porozumieniem.

W czasach, gdy Ottoman córki sułtana w związku małżeńskim, jej trousseau została przeprowadzona w processian do domu przeznaczonego jej mąż tuż przed ślubu. W kosze i skrzynie zostały wgrane do wagonów i koni oraz sposób jej wended uroczyście ulicami, towarzyszy przede wszystkim urzędników i wojskowych dane o stanie. W mehter zespół z janissary zespół zagrał wszystkie marsze sposób i kiedy procesja dotarła do dworu, oczyszczenie lub pałacu, wziął z ogłoszeniem trousseau, prezenty i przedstawione do urzędników towarzyszące procesji.

Chociaż nie istnieją lub córki sułtana, trousseau procesji dziś, zwyczaj wyświetlania trousseau życia na obszarach wiejskich, gdzie Bride's trousseau jest wyświetlany przez tydzień lub dwa przed czasem ślub. Znany jako "çeyiz yayma" (rozłożenie trousseau), ekran nie jest prosta sprawa, wymagająca wiedzy kobiet znane jako "askıcı", którzy określają się i zawiesił się na każdym kawałku według ścisłych zasad.
Throwing garstkę nasion i czarny kminek goździki do saucepans ma zasadnicze znaczenie, na przykład, zarówno w celu ochrony przed złem oczu i zawistnego, w celu zapewnienia, że małżeństwo trwa. Ponieważ te symbolizują separacji, chusteczki nigdy nie są częścią tego trousseau. We wschodniej części kraju jest to zwyczajowe miejsce cukru do cięcia w dolnej części klatki piersiowej trousseau. W tych regionach herbata jest bardzo pijany i ręczne są używane do cięcia twardego bochenka cukru w kostkach.

Wyświetlacz z trousseau jest dość Denerwujące czas dla oblubienicy-, jak sąsiedzi i krewni pochodzą podziwiać, ale także może ją krytykować handiwork i smaku. Młode dziewczęta są chcących uzyskać pomysły na własne trousseaus. We wszystkich, trousseau stanowi przedmiot rozmowy ciągu tygodnia lub dwóch jest na wyświetlaczu.

W trousseau również odzież dokonane na oczyszczenie, takich jak wzorzyste skarpetki, ręcznie szyte koszule, pidżamy z haftem złoto, i szale z needlelace edging, a te są kontrolowani ze szczególnym zainteresowaniem, ponieważ są one traktowane jako środek z miłości do dziewczyny jej przyszłego męża. W zamian za te dary na oczyszczenie daje oblubienicy cenny naszyjnik lub innych kawałek biżuterii znanego jako "yüz görümlülüğü", dosłownie "widząc twarz", oznakowanie punktu w ceremonii, kiedy ujawnia swojej twarzy do niego.

El emeği, göz nuru eserler.
Gdy trousseau wyświetlana jest lista elementów jest sporządzona przez zaufanego przyjaciela obu rodzin. W przypadku rozwodu, wszystkie posiadłości na liście zostaną zwrócone do dziewczyny. Gdy wykaz został zatwierdzony przez obie rodziny, jest on umieszczony w trousseau klatki piersiowej. Matka-prawnych w Turecki ludowych opowieści którzy odmawiają niech ich córka-w-prawnych ich powrót trousseaus są równoważne z grzesznika stepmothers w zachodniej części opowieści.

Podobnie jak trousseau symbolizuje zaszczyt z rodziny oblubienicy, tak biżuterii podanych przez oczyszczenie jest honor jego rodziny. W trousseau jest minutely oceniane i klasyfikowane przez cząstki z koronki, Przestrzeń w needlelace, o jakości tkaniny i chiny, i czy jest prawdziwe srebrne sztućce, czy też nie.

Chociaż dzisiaj trousseau klatki piersiowej został zastąpiony przez szafki i szuflady, trousseau jest żywe i dobrze. Jedynie kwoty fabrycznie pozycji wzrosła.

Czechy szkła kryształowego, wiedeński porcelany obiad, srebrny kąpieli miski i kapcie, że biorące udział w trousseaus z Ottoman dziewcząt z zamożnych rodzin byli, ale w arkuszach, ręczniki i inne przedmioty do kuchni, łazience i sypialni, zdobione ręcznie z koronek i crochet pracy są nadal jednymi z najbardziej cenionych części dziewczyny's trousseau.
W srebrne świeczniki, pozłacane miski, pobity płytki miedzi, ażurową kawy i zestawy ubiegłego wieku zostały zastąpione przez telewizory, pralki, zmywarki do naczyń, i innych urządzeń elektrycznych.

Gümüş taslar, işlemeli takunyalar.
Tradycyjna trousseau zawartych satynowej kołdry nadziewane z wełny, materace, poduszki Pióro, arkusze, srebrny kąpieli zestawy, srebro haftowane ręczniki, pole szycia, zestaw kawy, szkła kryształowego, kilkanaście skarpetki wzorzyste, haftowane satynowe dywany modlitwy, modlitwy perełki, koronki brzegach chusty, dom szlafroki i kapcie dla oblubienicy i oczyszczenie, koszule nocne dla oblubienicy zawinięty w haftowane złotem otoki, tablecloths, pieluszek, szydełkowy i koronek maty, zasłony i szydełkowane. Tak więc małżeństwo rozpoczyna się z radością na zorganizowanie w tych para nowego domu, a korzystających z wszystkich finery tak starannie zebrane i utworzone w ciągu roku.

Ayşe Önal jest dziennikarzem.

Posag prześcieradło płótno poduszka łóżko meble zasłona kurtyna dywan ozdoba panna młoda pan młody