TROUSSEAU - Výbava nevěsty - věno

Přes všechny rozdíly v rituálu během věků a od země k zemi, každý našel své vlastní společnosti, ale často podobné způsoby řešení, materiální a finanční aspekty tohoto partnerství, manželství.

Çeyiz Sandığı ve elişi
Platební peněz byla jedna všeobecná vlastní. Zatímco v některých zemích to bylo tradiční pro nevěstu rodiny platit peníze na ženicha, jako je "darem" z Anglie nebo "drohoma" na Řecko, v jiných, jako je Turecko, ženicha vyplacených peněz na nevěstu rodiny. Manželství smlouvy, taky, byla rozšířená instituce v mnoha kulturách, jako je "yinou" na Japonsko podepsána před sňatkem se skládá ze seznamu na pár společných domácnost.

Jiné instituce nalézt v mnoha různých zemích je výbava nevěsty - známé v Anglii jako na "dně šuplíku" a Turecko jako "çeyiz sandığı" nebo "na hrudi výbava nevěsty".

Je turecky říká který jde, "Dívka v kolébce, což je výbava nevěsty v hrudníku", a dokonce i dnes matky začít odkládat vyšívaného plátna, krajky a jiné ruční nebo koupil bytový textil od okamžiku narození dítěte. Na výbava nevěsty byl rysem antické turecké kultury ve střední Asii, a navazuje na podobný, mezi Mongols, například.

V Turecku je pod vlivem islámu, výrazem "çeyiz" přišel znamenat nejen bytového textilu, shromážděných v výbava nevěsty hrudníku, ale celý rozsah majetku vzít do manželství nevěsty.

Jak soan jako dívka se narodila se jednalo o zakázku na závod alespoň jeden topol, a v případě bohatých rodin celé oblasti topoly, a mnoho rodin stále to ještě dnes. Vzhledem k tomu, že topoly jsou rychle rostoucí strom, jsou připraveny k prodeji na dříví v době, kdy ta holka je na uzavřít manželství věku, a tak její podíl na pokrytí nákladů na zřízení domu.

Yemek Takımı - Servis Takımı
Některé rodiny zakoupila výbava nevěsty hrudníku při narození dívku, další uložen bytového textilu, koberců, oblečení a další výrobky vyrobené pro výbava nevěsty na prádlo obal. Chcete-li zajistit, že obsah nebyl žlutá nebo se stanou motheaten průběhu uplynulých letech, musely být pravidelně kontrolována a vyvětral.

Pokud mladá dívka zmizela náhle v obci, její matka by nejprve uspěchat, aby zjistili, zda ji výbava nevěsty byl stále na svém místě. Pokud to bylo, to znamená, že byla provedena mimo a nápadník proti ní bude, ale pokud chybí, pak to byla ona měla eloped na ní sám od sebe.

V době, kdy Osmanská dcera a sultán vdaná, její výbava nevěsty byla provedena v processian do domu svého manžela určena těsně před svatbou. Koše a na prsou byla naložena na vozíky a koně a wended své cestě obřadně po ulicích, doplněno především úředníků a vojenských údaje o stavu. Na mehter kapela z janissary sboru pochody hraje po celou cestu, a když se průvod dospěl k ženicha v rezidenci nebo palác, vzal předání výbava nevěsty, a předložené dary pro úředníky doprovázející průvod.

I když neexistují žádné sultán dcery nebo výbava nevěsty processions dnes, obyčeje zobrazením výbava nevěsty žije na venkově v oblastech, kde nevěsta je výbava nevěsty se zobrazí na týden nebo dva někdy před jejich svatbou. Známý jako "çeyiz yayma" (šíření výbava nevěsty), na displeji není jednoduchá záležitost, která vyžaduje odborné znalosti žen známých jako "askıcı", kteří uspořádaní a zavěste každý kus podle přísných pravidel.
Házení hrst černých semen kmín a hřebíček do saucepans je nezbytné, například, jak se chránit proti nepřející zlé oko a aby se zajistilo, že manželství trvá. Vzhledem k tomu, že symbolizují separace, kapesníky nejsou nikdy rámci výbava nevěsty. Ve východní části země je obvyklé, aby místo cukru řezáky v dolní části hrudníku výbava nevěsty. V těchto regionech čaj je všeobecně opilý a řezačky jsou použity na snížení pevné homole cukru do hrudek.

Na displeji se na výbava nevěsty je docela nervy drásající-čas pro nevěstu-k-být, jako sousedé a příbuzní přijdou obdivovat, ale také snad kritizovat ji ruční práce a chuť. Mladé dívky mají rády získat nápady pro jejich vlastní trousseaus. Ve všech je výbava nevěsty je předmětem konverzace v celém týden nebo dva, že je na displej.

Na výbava nevěsty jsou i šaty pro ženicha, jako jsou vzorované ponožky, ručně šité košile, pyžama se zlatou výšivkou a šátky s needlelace okraj, a tyto byly kontrolovány se zvláštním zájmem, protože se berou jako opatření na dívčí lásku její budoucí manžel. Na oplátku za tyto dary ženicha dám nevěsta cenný náhrdelník nebo další kus šperky známé jako "yüz görümlülüğü", doslova "vidět tvář", označení místa v obřadu, když odhalí její tvář k němu.

El emeği, göz nuru eserler.
Když výbava nevěsty je zobrazen seznam položek, je vypracovaný důvěryhodného přítele obou rodin. V případě rozvodu, všechny državy v seznamu se zpět na dívku. Když se seznam byl schválen oběma rodinám, je umístěna v hrudníku výbava nevěsty. Matka-in-právních předpisů v turecké lidové pohádky kteří odmítnou nechat svou dceru-v-zákony mají své trousseaus zpět, jsou rovnocenné z bezbožných stepmothers v západních pohádek.

Stejně jako výbava nevěsty symbolizuje počest nevěsty rodiny, takže vzhledem k tomu, šperky, které ženich je tu čest své rodiny. Na výbava nevěsty je podrobně posuzovat a zařazen do ryzosti z krajky, že komplikovanost z needlelace, kvalitní látky a čína, a zda je reálné stříbrné příbory nebo ne.

I když dnes výbava nevěsty na hrudi byl nahrazen skříněmi a šuplíky, je výbava nevěsty sama je živá a zdravá. Pouze výše Průmyslově vyráběné výrobky z položek se zvýšil.

Český křišťál brýle, vídeňského porcelánu večeře služeb, stříbrná lázeň mísy a pantofle, které se objeví v trousseaus na osmanskou dívky z bohatých rodin mají pryč, ale listy, ručníky a další položky pro kuchyň, koupelna a ložnice, ozdobená ruční krajky a háčkování práce jsou stále mezi nejcennější částí holka je výbava nevěsty.
Stříbrné svícny, zlacené mísy, podnosy, vytlačeného, měď, káva a openwork sady minulého století byly nahrazeny televizory, pračky, myčky nádobí, a jiné elektrické spotřebiče.

Gümüş taslar, işlemeli takunyalar.
Tradiční výbava nevěsty obsažené satén prošívá plněná vlny, matrace, polštáře peří, plechy, stříbrná lázeň soupravy, stříbrné vyšívané ručníky a šicí okno, káva sada, křišťálového skla, tucet vzorované ponožky, vyšívaný satén koberečků modlitba, modlitba korálky, broušené krajka šátky, domácí pantofle a župany pro nevěstu a ženicha, noční košile pro nevěstu zabalené ve zlatě vyšívaný přebalem, ubrusy, ubrousky, háčkování krajek a rohože, a háčkované záclony. Takže manželství začíná radost z pořádání těchto ve dvojici je nového doma, a těší všechny paráda tak pečlivě shromážděné a vytvořené v průběhu let.

Ayşe Önal je novinář.

věno prostěradlo polštář ostel lůžko nábytek záclona opona koberec výzdoba nevěsta ženich